"Eğitimin uzmanı, kazandırır yarınları."

MAKİNE & TASARIM TEKNOLOJİSİ

MAKİNE & TASARIM TEKNOLOJİSİ

 

 

 

 

Teknolojinin gelişmesi insanın ve insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek, insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını hedeflemiştir. Makineler, insanların hayatını kolaylaştıran, yaşam kalitesini yükselten en önemli unsurlardan biridir.

Makine teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelidir. Alan, ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemektedir, getirisi ve katma değeri de ekonominin lokomotifi durumundadır. Alanda istihdam imkanları oldukça çeşitlidir.

 

Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman sıkıntısı oldukça fazladır. Dolayısıyla iş bulma sıkıntısı yoktur. Alanda çalışanların gelir düzeyleri ülke standartlarının üzerindedir. Ülkemiz, bulunduğu coğrafi bölgede makine teknolojisi alanında lider olmayı hedeflemiştir. Bugün birçok ülkeye ihracat ve teknoloji transferi yapmaktadır.

KARİYER VE İŞ BULMA İMKANLARI

Mezun olan öğrenciler; yeni çağ becerileri ve tasarım odaklı düşünme yaklaşımı doğrultusunda “meslek etiği ve ahilik, iş sağlığı ve güvenliği, teknolojik gelişmeler ve endüstriyel dönüşüm, çevre koruma, girişimci fikirler, iş kurma ve yürütme, fikrî ve sınai mülkiyet hakları” konularında mesleki gelişim sağlayacak beceriler kazanır, geometrik çizimler yapar; görünüş çıkarma ve ölçülendirme/yüzey sembollerini kullanma, el aletleri ve imalat tezgâhları ile makine parçalarının üretimini yapma ile ilgili ortak bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazanır.

Bu yetkinliklerle;
Endüstriyel Tasarım, Mekanik Araştırma ve Geliştirme, Cad/Cam, Mekanik Bakım Onarım, CNC Teknolojileri başta olmak üzere mekanik sistemlerin kullanıldığı tüm endüstriyel tasarım üretim işlemlerinde çalışabilirler

EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI

tr_TRTR_TR