"Eğitimin uzmanı, kazandırır yarınları."

ELEKTRİK- ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK- ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

Günümüzde elektrik elektronik teknolojisi, sanayinin ve hayatımızın temel taşlarından biri haline gelmiştir. Hızla değişen teknolojik gelişmeler, en çok bu alanda yaşanmaktadır.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanında, endüstride bir sistemin otomatik yürümesi için gerekli olan donanımın tasarlanması, programlanması, montajının yapılması gibi uygulama ve teorik esaslı temel mühendislik eğitimi verilmektedir. Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı okulumuzda, Endüstriyel Bakım ve Onarım Dalı ile faaliyet göstermektedir. Endüstriyel Bakım ve Onarım Dalının amacı, elektrik elektronik sistemlerinin bakım ve onarımına ilişkin gerekli bilgi ve becerileri kazandırmaktır.

Öğrencilerimiz, çoğu üniversite laboratuvarlarında dahi bulunmayan malzemeleri ve donanımı kullanma fırsatına sahiptir. Bazı laboratuvarlarda her öğrenciye üç deney seti düşerken, bazı laboratuvarlarda her öğrenciye minimum bir deney seti düşmektedir.

Elektrik- Elektronik teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik ; doğru ve alternatif akım makinelerinin sarımı ile bakım ve onarımı, büro makinelerinin bakım ve onarımı , elektrik tesisatlarının çekilmesi ve panoların montajı , elektrikli ev aletlerinin bakım ve onarımı , elektromekanik taşıyıcılarının bakım ve onarımı, görüntü ve ses sistemlerinin kurulumu ve bakımı, güvenlik sistemlerinin kurulumu ve bakımı , haberleşme sistemlerinin kurulumu ve bakımı ve yüksek gerilim sistemlerinin kurulumu ve bakımı ile ilgili yeterliklerin kazandırılmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz, edindikleri bilgilerle bir binanın elektrik tesisatını, sesli ve görüntülü iletişim tesisatını bilgisayar programında çizip, uygulamasını yapabilir. Kendi tasarladığı projeyi hayata geçirmek için; elektronik kart programlayabilir, cep telefonundan bir hava aracını uzaktan kumanda edebilir, otomatik çalışan bir fabrikanın beyni olarak adlandırılabilecek cihazları (PLCprogramlayabilir, evindeki bilgisayarından endüstrideki makinelere bağlanıp onları kontrol edebilirler.

tr_TRTR_TR